احمد ربیعی رودسری

وب سایت شخصی

قفل کردن سلول‌ها در اکسل

گاهی جهت جلوگیری از تغییرات در سلول‌های یک شیت نیاز به استفاده از قفل (Locked) وجود دارد. فرض کنید از فرمول‌های خاصی برای محاسبات استفاده نموده‌اید یا تعدادی از سلول‌ها حاوی داده‌هایی است که  قصد محافظت از آن را دارید تا هر کاربری امکان تغییر آن‌ها را نداشته باشد. برای این‌ کار لازم است آن سلول (سلول‌ها) را قفل کنید.

 برای قفل کردن یک سلول باید خصوصیت Locked آن سلول فعال باشد؛ توضیح این‌که برای تمام سلول‌ها، به صورت پیش فرض، این خصوصیت فعال است. لذا می‌بایست برای سلول‌هایی که نباید قفل شوند، این خصوصیت را غیرفعال نمود.

جهت فعال یا غیر فعال نمودن خاصیت Locked، بر روی سلول مورد نظر کلیلک راست کرده و گزینه Format Cells را انتخاب نمایید. سپس در برگه Protection با انتخاب یا عدم انتخاب گزینه Locked می‌توانید این خاصیت را برای سلول تعیین کنید.

(به عنوان مثال اگر می‌خواهید محدوده C5:E8 را قفل نمایید، ابتدا کل شیت را انتخاب نموده و خاصیت Locked را غیر فعال کنید. سپس محدوده C5:E8 را انتخاب کرده و خاصیت Locked را برای این سلولها فعال کنید. با این کار، تنها سلول‌های این محدوده هستند که  Locked می‌شوند.

در ادامه، از منوی Tools و زیر منوی protection ، Protect sheet را انتخاب نمائید. در پنجره جدید، در صورت تمایل رمزی تایپ نمایئد.  در  قسمت پایین این پنجره می‌توانید سطح دسترسی کاربر را تعیین کنید. اگر پسورد گذاشته باشید، پس از زدن دکمه ok پنجره جدیدی، جهت تایید رمز، مشاهده خواهید نمود.

اکنون محدوده C5:E8 قفل شده است و تغییر یا حذف اطلاعات آن سلول‌ها ممکن نخواهد بود.)

برای خروج sheet از حالت قفل، از مسیر زیر اقدام نمائید:

Tools–> protection –> unprotect sheet

سپس در صورت وجود رمز، مقدار را وارد نمائید تا از حالت قفل خارج شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

    آواتار : لکسوس LS460 در تاریخ پنجشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ گفته: پاسخ

    عالییییی مرسی

خبرنامه سایت

جهت ایجاد ارتباط با شما و ارسال آخرین اخبار وب سایت در این قسمت ثبت نام نمائید.
Designed by A.Rabiey.R©